Atlantik Havuz
Anasayfa arrow Ürün & Ekipmanlar arrow Arıtma  
Çarşamba, 01 Nisan 2020
Aritma

Aktif Karbonlu Filtrasyon Sistemleri

Aktif karbon; çoğunlukla hindistan cevizi kabuğundan 800ºC buhar altında dumansız yakılarak aktiflik kazandırılmış organik bazlı kömürlerdir.

Suda organik maddelerin sebep olduğu koku, tat ve renk problemlerini giderir. Klor ve klor bileşikleri, deterjan, petrol, sanayi atıklarını, solventleri ve asbest gibi maddeleri adsorbe eder.

Ideal AC Serisinde kullanılan tüm kontrol valfleri servis ve ters yıkama işlemlerini otomatik zaman kontrollü yapar. Sistemi oluşturan Quartz, aktif karbon mineralleri ve lineer elyaf takviyeli epoxy kaplı polietilen tank dünya gıda normlarına uygundur.

Aktif karbon filtre seçiminde proje departmanımız suyunuzun debisine, organik madde, aktif klor miktarına göre optimum yüzey geçiş hızını saptar. Aktif karbon adsorpsiyon katsayılarını gözönüne alarak yüzeyin tutabileceği madde miktarını, ters yıkama ve durulama sürelerini belirleyerek en verimli sistemi seçer.

Ters yıkama işlemi aktif karbon mineralinin rejenerasyonu için değil, basınç altında sıkışıp bloklaşan mineral gruplarını dağıtmak amaçlı yapılır.

 

Otomatik Yumuşatma Sistemleri

Yumuşatma: Sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sebep olduğu sertliğin katyonik reçine kulanılarak sudan alınması işlemidir.

Sert sular; özellikle buhar kazanlarında, sıcak su tesisatlarında kireçtaşı bağlayarak kesitlerinin daralmasına ve çok büyük ısı transfer kayıpları ile enerji sarfiyatına yol açar.

 

 

Tortu Filtrasyon Sistemleri

Tortu: Suyun rengini bozan organik olmayan kil, çamur ve diğer kirleticilerin tamamıdır.

Ideal Otomatik Tortu Filtreleri
Suda bulunan tortu ve partiküller; makine ve tesisatlarda tıkanmalara, mikro organizmaların üremesi için elverişli ortam oluşumuna ve enerji sarfiyatında artışa yol açar.

Ideal AF Serisi filtreler ile 10µ hassasiyete kadar tortu giderimi sağlanır. Bu seride kullanılan tüm kontrol valfleri servis ve ters yıkama işlemlerini otomatik olarak yapar. Sistemi oluşturan Quartz, Antrasit ve Filter Ag mineralleri ve lineer elyaf takviyeli epoxy kaplı polietilen tank dünya gıda normlarına uygundur.

Tortu filtreleri seçiminde Ideal proje ekibi suyunuzun debi, tortu ve renk parametrelerine bağlı olarak optimum yüzey geçiş hızını saptar. Yüzeyin tutabileceği partikül miktarını, ters yıkama ve durulama sürelerini belirleyerek su tüketimini hesaplar ve en verimli sistemi seçer.

Otomatik kontrol sistemleri ile donatılmış bu cihazlar, ters yıkama işlemini isteğe bağlı;
• Zaman kontrollü
• Fark basınç kontrollü
• Hacim kontrollü olarak
3 ayrı metodla insan müdahalesine gerek duymaksızın yapabilir.

OTOMATİK DEMİR / MANGAN FİLTRELERİ

Sularda çözülmüş halde bulunan demir ve mangan renk ve bulanıklığa, bakteri çoğalmasına sebep olur. Bilhassa tekstil, plastik, kağıt, deri ve gıda endüstrisinde üretimde istenmeyen sonuçlar meydana getirir. Demir ve mangan arıtım sistemlerinde kullanılan özel mineral sayesinde maksimum 5 ppm’e kadar demir ve 2 ppm’e kadar mangan giderilir. Özel mineral arasından düşük hızlarda süzülen sudaki demir oksitlenir ve katmanlar arasında çökelir. Ters yıkama ile dışarı atılan demir ve mangan sudan uzaklaştırılmış olur. Filtrasyonda kullanılan mineral için herhangi bir ekstra rejenerant maddeye ihtiyaç yoktur. 5 ppm’den yüksek demir konsantrasyonu için farklı minerallerle rejenerant madde kullanılarak probleminizin çözümü mümkündür.

Otomatik demir mangan filtrelerinin kontrol sistemleri, tortu filtreleri ile aynı alternatiflere sahiptir.

 
 

Ultraviyole Su Sterilizasyon Sistemleri

Sterilizasyon: Su veya havadaki mikroorganizmaların DNA yapılarının bozularak öldürülmesidir.

Su arıtımında sterilizasyon pek çok farklı metotla yapılabilir. Ultraviyole ışınları ile sterilizasyon, kimyasal maddeye ihtiyaç duymadığı için yan etkisi olmayan tek sistemdir.

Günümüzde yapılan testler sonucunda UV-C bandı içinde bulunan 254 nm dalga boyundaki ışınların mikroorganizmaların DNA yapısını bozarak öldürdüğü tesbit edilmiştir.

UV-C ışınları, quartz camdan yapılmış, içi civa buharı ile doldurulmuş flüoresan tipindeki özel tüpler tarafından üretilmektedir.

Sterilizasyon sistemleri UV-C ışınlarını yüksek dozda yayan özel ışın tüpleri kullanarak sudaki bakteri, virüs ve mikroorganizmaları %99,9 oranında öldürerek sterilizasyonu sağlar.

 

 

UV-C ışınlarının göze ve cilde doğrundan temasını engellemek ve gıda normlarına uygunluğunu sağlamak amacıyla ışın odası 304 kalite paslanmaz çelikten yapılmıştır. Işın odası içerisindeki ışın tüplerini sudan izole etmek için UV-C ışınlarını en yüksek oranda geçiren özel quartz kılıf kullanılmaktadır.

 
 
Untitled Document
© 2018 Atlantik Havuz Sitedeki Logo ve Yazilar izinsiz kullanilamaz... Tüm haklari saklidir...
Site en iyi 1280 x 720 cozunurluk ve IE8de goruntulenebilmektedir
Deniz Alkim
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside